wtorek, 20 grudnia 2016

6. Romantyzm

Przedstawiciele:

Caspar David Friedrich- niemiecki malarz, uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego. Malował widoki zimowej lub jesiennej przyrody o cechach religijnych i symbolicznych.
Namalował między innymi:
- Dolmen w śniegu
- Krzyż w górach
- Lato

Walenty Wilhelm Wańkowicz herbu Lis– malarz, przedstawiciel klasycyzmu i romantyzmu, członek wileńskiej szkoły malarskiej.
Namalował między innymi:
- portret Marii Szymanowskiej
- portret Adama Mickiewicza na Judahu skale



Romantyzm:

Romantyzm– epoka w historii sztuki i historii literatury trwająca od lat 90 XVIII wieku do lat 40 XIX wieku. Romantyzm był ruchem ideowym, literackim i artystycznym, który rozwinął się początkowo w Europie i wyrażał się w poezji, malarstwie i muzyce. Powstał jako reakcja na zmiany społeczne i polityczne wywołane rewolucją przemysłową i rewolucją francuską z 1789 roku. Był formą buntu przeciwko ustalonym regułom społecznym, które rządziły społeczeństwami epoki Oświecenia – przeciw sztywnym zasadom życia arystokracji i mieszczaństwa, ustalonym regułom życia politycznego oraz przeciw naukowemu podejściu do natury i człowieka. Według romantyków świat dzielił się na to, co widzialne (materialne) i poznawalne zmysłowo oraz na to, co niewidzialne (duchowe) – dające się poznać jedynie za pomocą środków pozarozumowych, takich jak wiara i intuicja.

Literatura:
Sztandarową powieścią preromantyzmu jest dzieło Goethego z 1774 Cierpienia młodego Wertera. Powieść ta wyrażała w sposób niezwykle trafny „ducha epoki” i stanowiła wstęp do zbliżającego się przełomu w sztukach. Po jej publikacji Europa, a szczególnie Niemcy, zaznały fali samobójstw młodych ludzi na wzór postępowania bohatera Goethego. W literaturze niemieckiej symbolem tęsknoty był czarny kot. W literaturze brytyjskiej romantyzm wyrasta z mocno zarysowanego preromantyzmu, którego ważnym nurtem był gotycyzm. Pierwszym dziełem tego kierunku była powieść Horace Walpole'a The Castle of Otranto (Zamczysko w Otranto), zaś jego najbardziej znanym przykładem The Monk (Mnich) Matthew Gregory'ego Lewisa. Za prekursora romantyzmu uchodzi Szkot Robert Burns.

Twórcy romantyzmu:
-Wilhelm Heinrich Wackenroder
- August Wilhelm Schlegel
- William Wordsworth
- Robert Southey
- Adam Mickiewicz
- Juliusz Słowacki
- Józef Ignacy Kraszewski
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz