Ramy czasowe:
Oświecenie nurt kulturalny oraz okres w historii Europy przypadający na koniec XVII wieku do początku XIX wieku. W rozumieniu szerszym: epoka w dziejach kultury europejskiej między barokiem a romantyzmem.Przedstawiciele:
Francois Marie Arouet (1694-1778) - Francuski pisarz, filozof, dramaturg i historyk, nazywany królem filozofów. Jako pisarz tworzył satyry, powieści, dramaty i listy. Przyczyn nietolerancji upatrywał w dogmatyzmie religijnym, braku wolności, prześladowaniach i niesprawiedliwości. Głosił potrzebę pozbycia się przesądów religijnych i przyjęcie religii rozumowej, której wymaga moralność. Wyśmiewał przywileje szlacheckie, opowiadał się za zniesieniem kary śmierci, piętnował nadużycia administracji, zwalczał cenzurę.Adam Smith (1723 - 1790)- Szkocki myśliciel i ekonomista. Stworzył pierwszy naukowy system ekonomii politycznej, usystematyzował wiedzę na temat historii rozwoju przemysłu i handlu w Europie. Jego dokonania były podstawą do wyodrębnienia ekonomii jako osobnej dziedziny nauki. Pisał bardzo cenne opracowania na temat gospodarki rynkowej, kapitalizmu i liberalizmu.
Jean Jacques Rousseau (1712-1778)- Francuski pisarz, filozof i pedagog. Był prekursorem nowego myślenia, rewolucjonizmu i ojcem duchowym rewolucji francuskiej i republikanizmu. Stworzył koncepcję wychowania naturalnego. Cywilizację i postęp obciążył winą za istniejące zło, równocześnie rzucając hasła powrotu natury, swobodnego wzrostu i dojrzewania dziecka oraz ochrony tego rozwoju przed zgubnymi wpływami zewnętrznymi wychowania.
Literatura w Polsce:
Początek polskiej literatury oświeceniowej przypada na okres panowania Augusta III. Ówczesna Rzeczpospolita była poważnie osłabiona licznymi wojnami zewnętrznymi i wewnętrznymi, a przede wszystkim wewnętrzną anarchią, spowodowaną słabą władzą królewską oraz paraliżowaniem parlamentu przez liberum veto. Osłabione państwo znajdowało się w strefie wpływów rosnącej w potęgę Rosji. Nic też dziwnego że Oświecenie w Polsce rozwinęło się później niż na zachodzie Europy. Jednak długi okres pokoju za panowania króla Augusta spowodował stopniowy rozwój ruchu umysłowego.Polscy przedstawiciele:
Ignacy Krasicki- biskup warmiński od 1767, arcybiskup gnieźnieński od 1795, książę sambijski, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydent Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie w 1765, poeta, prozaik i publicysta, kawaler maltański zaszczycony Krzyżem Devotionis.Jeden z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Nazywany „księciem poetów polskich”.
Adam Naruszewicz- polski jezuita, nadworny historyk i poeta, dramatopisarz i tłumacz, biskup smoleński w latach 1788-1790, biskup łucki w latach 1790-1796, sekretarz Rady Nieustającej w latach 1781-1786, pisarz wielki litewski w latach 1781-1788, senator. Ojciec polskiego klasycyzmu. Już za życia nazywano go „polskim Horacym” i spadkobiercą Jana Kochanowskiego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz