PRZEDSTAWICIELE:
Leonardo da Vinci ur. 15 kwietnia 1452 w Anchiano, zm. 2 maja 1519 w Clos Lucé Urodził się i wychował niedaleko Vinci, będąc nieślubnym synem notariusza ser Piera da Vinci i chłopki Cateriny. W rozumieniu współczesnym nie miał nazwiska, człon „da Vinci” oznacza bowiem „z miasta Vinci”. Jego pełne imię, nadane mu przy narodzinach, to „Leonardo di ser Piero da Vinci”, czyli „Leonardo, syn ser Piera z miasta Vinci”Włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog, rzeźbiarz.
Leonardo często był opisywany jako archetyp „człowieka renesansu”, którego wydawałoby się niespożytej ciekawości dorównywała tylko siła jego kreatywności.To właśnie talent malarski przysporzył Leonardowi największej popularności. Dwie z jego prac, Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza, zajmują czołowe miejsca na listach najsławniejszych, najczęściej imitowanych i wspominanych portretów i dzieł malarstwa. Do dzisiejszych czasów przetrwało najprawdopodobniej 15 jego obrazów.
Mona Lisa
Ostatnia wieczerza
Michał Anioł (Michelangelo) właściwie Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni ur. 6 marca 1475 w Caprese, zm.18 lutego 1564 roku w Rzymie. Autor m.in. fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Wśród rzeźb najbardziej znane są Pietà i Dawid
Jego działalność artystyczna jest związana z Bolonią (1494–1495), Florencją (1501–1505, 1517–1534) a przede wszystkim z Rzymem (1496–1501, 1505–1517, 1534–1564), gdzie twórczość artysty objęta została mecenatem papieskim. Wykształcony we florenckim warsztacie malarza Domenico Ghirlandaio, a w dziedzinie rzeźby w pracowni Bertolda di Giovanniego.
Polscy przedstawiciele renesansu:
- Jan Kochanowski - pisarz (fraszki,treny)- Mikołaj Rej - pisał dzieła o narodzie
- Mikołaj Kopernik - astronom
- Andrzej Frycz Modrzewski - autor, pisarz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz